top of page

תעסוקה > סדנות יצירה

סדנאות יצירה

בבסיס התעסוקה בסדנאות היצירה עומדת השאיפה שהעובד יהיה שותף  לתהליך עבודה שלם, משלב חומר הגלם ועד למוצר המוגמר. על ידי כך מוטמעים בעובדים ההבנהותחושת האחריות, כמו גם הגאווה והסיפוק על ההישג להגיע למוצר מוגמר. שטיחי קיר, מבחר נרות, סלים קלועים, מגוון מוצרי קרמיקה, מוצרי עץ - כל אלה מעשי ידיהם של עובדי הסדנאות. המוצרים מקיפים אותם בחדרי המגורים, מקשטים את המרחבים הציבוריים, נמכרים בירידים בכל הארץ ואף מוזמנים מחו"ל. עבודת עובדי הסדנאות, המודרכת ומלווה על ידי צוות מקצועי וטיפולי, מספקת לדיירים ולאקסטרנים לא רק תעסוקה, אלא גם הזדמנות להחזיר לחברה הדואגת להם ביופי, אסתטיקה ומוצרים רבי שימוש.


רוב עובדי סדנאות היצירה בחרו את מקום העבודה בתהליך ארוך בו התנסו בכל הסדנאות בין הגילים 21-18. לרוב, הם עובדים באותה סדנה שנים רבות, מתמקצעים בה ואוהבים אותה. גישה זו מקלה את לימוד התחום המקצועי ומאפשרת יצירת חיבור חברתי בין עובדי הסדנה ובינם לבין הצוות המנחה. העובד בסדנאות היצירה שותף לתהליך עבודה שלם משלב חומר הגלם, חומר הבא מן הטבע, ועד להפיכתו למוצר מוגמר. לדוגמה, העובדים בסדנת הצמר שותפים משלב הגז של הכבשים, לאחריו עוסקים בתהליך העיבוד הארוך של הצמר: ניקוי, פתיחת הסיבים, הפיכת הצמר ללבד, צביעה ובסוף הפקת המוצרים מצמר, ביניהם צעצועים, בעלי חיים, מוביילים, תמונות, שטיחים, כובעים, גרביים ועוד.  כל אחד מחברי הסדנה זוכה להיות חלק אינטגרלי בתהליך וכל אחד מוצא את המקום המתאים לו בעבודה. הישיבה ברוב הסדנאות היא מסביב לשולחן גדול אחד, המאפשר לנהל שיחה ולקיים קשר עין תוך כדי עבודה, ללמוד, ללמד ולהיות יחדיו.  


סדנת אריגה: קירות עטורים בשטיחים הארוגים ביד אוהבת מקבלים את פני הנכנסים לסדנה. אלה נארגים בנולים ידניים בשיטות מסורתיות. את חברי הסדנה, אשר רובם אינם יכולים לארוג בכוחות עצמם, מלווה סייע המזכיר את סדר הפעולות ומסייע בהשחלת החוטים. העבודה בתנועות חוזרות, של העברת החוט וההידוק שלו, ביחד עם המגע בחוטי הצמר הרכים והצבעוניות שלהם, מרגיעה ומנעימה את התהליך והשהות בסדנה. מוצרי סדנת האריגה, הכוללים שטיחי קיר ורצפה, מפות ועוד, מבוקשים ביותר.

סדנת נרות: ריחות משכרים, חמימות וצבעוניות ממלאים את כל הנכנס בשערי סדנת הנרות. העובדים בסדנה זו  יוצרים נרות בתבניות, בגדלים ובצורות שונות. התהליך  כולל הכנה מסורתית של נרות בטבילה. חלק  מעובדי הסדנה  מסוגל לטבול את הנרות בצבע ואף לארוז אותם, ואחרים ממלאים תבניות בשאריות פתיתי נרות ההופכים לנרות חדשים, צבעוניים ביותר ויפהפיים. הנרות מבושמים בריחות פרי ופרחים, כך שהעבודה בסדנה זו מרגיעה, מחממת וממלאת עין ולב. מגוון הצורות והצבעים, החל מנרות דונג בצבע אחד, דרך נרות שבת, נרות הבדלה, נרות חנוכה צבעוניים, ועד למגוון אדיר של נרות דקורטיביים –  כל אלה מעשה ידי עובדי הסדנה. 

סדנת נייר: נפתחה לאור העניין הרב שגילו מספר דיירים בקריעת ניירות ובעלעול בלתי פוסק במגזינים. תחביב זה, שנראה כבעייתי, תועל להכנת נייר ממוחזר בתהליך של ריסוק, הרטבה וייבוש והתרחב גם לגידול עצי תות נייר והפקת נייר מגזעיהם. סדנה זו מייצרת מגוון רחב מאוד של מוצרים: : כרטיסי ברכה, סימניות ודפים המעוטרים בעלים ופרחים הנאספים בשטחי בית אורי וביער הסמוך, ואף כאלה המעוטרים בציורים מעשה ידי עובדי הסדנה (בשיעורי ציור). הסדנה הרחיבה את פעילותה גם להכנת מגוון חפצי נוי וכלים מעיסת נייר, כלי הגשה, כלי אחסון לעיתונים, לפסולת נייר ועוד. כך הופכת נטייה, אובססיבית לעיתים, לעבודה יצרנית ומהנה. כך מתאפשר לכל עובד בסדנה זו להיות חלק מתהליך - מי בהבאת עודפי נייר מהמשרדים, מי בקריעתו, מי בצביעתו ומי בהפקת הנייר החדש מעץ תות הנייר ואף במכירת המוצרים ביריד תוך הסבר על תהליך העבודה.

סדנת נגרות: פותחים את הבוקר בקטע נגינה בגיטרה של יהודה, מדריך הסדנה, ובתום ברכת הבוקר נגשים לעמדות העבודה. עובדי הסדנה מיומנים כל אחד בתפקידו: אחד מכין קערה מעץ גושני, שני משייף קרשי חיתוך ושלישי מנקה את שבבי העץ מהרצפה. קוביות משחק, קערות, קרשי חיתוך, רכבות, סוס נדנדה, בית בובות, מגוון שולחנות, מדפים וכסאות הם חלק ממוצרי סדנת העץ. לכל עובד בסדנה יש עבודה בהתאם לרצונו וליכולותיו: יש היודעים אף לנסר ויש המשייפים בלבד, וכולם שותפים למוצר המוגמר.

סדנת נצרים: יוצאים אחרי גדיד התמרים ואוספים את הענפים. בתגבורת של במבוק מיובא יוצרים סלים ומגשים יפהפיים. מלאכת הקליעה המסורתית הפכה מספר דיירים למקצוענים וידועים בתחום בישראל. מוצרי הדגל הם עגלת בובות ועריסת בובות הנחטפות כבר בשלב הייצור, ואיננו מסוגלים לעמוד בלחץ ההזמנות שלהן. כל סל, מגש או מוצר הוא יחיד במינו. הם מקושטים בציורים הנעים בעבודת יד, בסנסיני תמרים ובידיות עץ הנעשות בסדנת הנגרות. 

סדנת קרמיקה: העבודה בחומר, הלישה, העיבוד והצביעה גם הם, כביתר הסדנאות, עבודת כפיים בחומר טבעי אשר המגע בו יוצר קשר וקירבה. מגוש החומר חסר הצבע מייצרים מגוון גדול מאוד של כלים צבעוניים: כלי נוי וכלים שימושיים, תכשיטים, מוביילים, תמונות, פמוטים, עציצים ועוד. הדיירים לומדים לעבוד עם החמר. חלקם יודעים להכין רק חרוזים, אחרים יודעים לשטח פלטות וליצור נחשים כבסיס לעציצים, ויש המשחילים את חלקי המוביילים והתכשיטים. בסדנה זו עובדים גם במוזאיקה המהווה תוספת למגוון רחב מאוד של מוצרים. 

bottom of page